2019 TTB Award Recipients

2019 Theatre Tampa Bay Nominees

Outstanding Choreography/Fight Direction

Alex Harris, Pipeline, American Stage
Dan Granke, Long Day’s Journey Into Night, American Stage
Eric Davis, Pippin, freeFall Theatre
Heather Krueger, Fun Home, American Stage
*James Silson (puppets), The Fantasticks, freeFall Theatre
Maria Konrad, Pearl Fishers, Opera Tampa
Shain Stroff, Mamma Mia!, American Stage

Outstanding Costume Design Under $500K

*Frank Chavez, The Revolutionists, Stageworks Theatre
Katrina Stevenson, The Complete Works of William Shakespeare (Abridged) [Revised], Jobsite Theater
Lucas C Esteves, Calendar Girls, Powerstories Theatre
Katrina Stevenson, Hedda, Jobsite Theater
Nadalia Hiraldo Morales, The Mousetrap, Stageworks Theatre
Nina Rametta, The Hundred Dresses, Innovocative Theatre

Outstanding Costume Design Over $500K

David Covach, The Fantasticks, freeFall Theatre
Frank Chavez, Perfect Arrangement, freeFall Theatre
*Glenn Breed, Madame Butterfly, St. Pete Opera
Glenn Breed, Suor Angelica/Gianni Schicchi, St. Pete Opera
Howard Tsvi Kaplan, Pearl Fishers, Opera Tampa
Jerid Fox, Between Riverside and Crazy, American Stage
Tricia Kelley, Long Day’s Journey Into Night, American Stage

Outstanding Director of a Musical

Eric Davis, Pippin, freeFall Theatre
Eric Davis, The Fantasticks, freeFall Theatre
JL Rey, Four Guys Named Jose And Una Mujer Named Maria, Stageworks Theatre
Josh Miller, Suor Angelica/Gianni Schicchi, St. Pete Opera
*Karla Hartley, Fun Home, American Stage
Stephanie Gularte, Mamma Mia!, American Stage

Outstanding Director of a Play

      Brendon Fox, Long Day’s Journey Into Night, American Stage
Timothy Saunders, Buyer & Cellar, freeFall Theatre
Benjamin T. Ismail, Between Riverside and Crazy, American Stage
*Stephanie Gularte, Miss Bennet: Christmas at Pemberley, American Stage
Summer Bohnenkamp, Constellations, Jobsite Theater
Eric Davis, Perfect Arrangement, freeFall Theatre
Patrick Brafford, Fully Committed, Early Bird Dinner Theatre

Outstanding Performance by an Ensemble

*Between Riverside and Crazy, American Stage
Fun Home, American Stage
Long Day’s Journey Into Night, American Stage
Perfect Arrangement, freeFall Theatre
Pippin, freeFall Theatre
The Complete Works of William Shakespeare (Abridged) [Revised], Jobsite Theater
The Fantasticks, freeFall Theatre

Outstanding Performance by a Featured Actor in a Play

*Britt Michael Gordon (Fitzwilliam Darcy), Miss Bennet: Christmas at Pemberley, American Stage
Dean Wick (Stanley Gardener), Run for your Wife, Early Bird Dinner Theatre
Donovan Whitney (Oswaldo), Between Riverside and Crazy, American Stage
Ricky Wayne (Lieutenant Caro), Between Riverside and Crazy, American Stage
Ryan Bernier (Dev), Stupid F**king Bird, Tampa Rep

Outstanding Performance by a Featured Actor in a Musical

Andrew Potter (The Bonze), Madame Butterfly, St. Pete Opera
*Daniel Schwab (Mortimer), The Fantasticks, freeFall Theatre
Daniel Scofield (Sharpless), Madame Butterfly, St. Pete Opera
Matthew McGee (Charlemagne & Berthe), Pippin, freeFall Theatre
Shaun Rice (Gangster #1), Kiss Me Kate, St. Pete Opera
Stephen Steffens (Goro), Madame Butterfly, St. Pete Opera

Outstanding Featured Actress in a Play

Donna DeLonay (Kitty Sunderson), Perfect Arrangement, freeFall Theatre
*Katie Cunningham (Anne de Bourgh), Miss Bennet: Christmas at Pemberley, American Stage
Nicole Hamilton (Barbara Grant), Perfect Arrangement, freeFall Theatre
Sara Oliva (Church Lady), Between Riverside and Crazy, American Stage
Vanesa Rendon (Lulu), Between Riverside and Crazy, American Stage
Vickie Daignault (Detective O’Connor), Between Riverside and Crazy, American Stage

Outstanding Performance by a Featured Actress in a Musical

Alison Burns (Fastrada), Pippin, freeFall Theatre
*Kelly Curtin (Zerlina), Don Giovanni, St. Pete Opera
Mercy Roberts (Small Alison), Fun Home, American Stage
Mollie Posnik (Medium Alison), Fun Home, American Stage
Perri Sussman (Kate Pinkerton), Madame Butterfly, St. Pete Opera
Sahoko Sato-Timpone (Suzuki), Madame Butterfly, St. Pete Opera

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A PLAY

Alan Mohney (Sam), Fully Committed, Early Bird Dinner Theatre
Andrew Montgomery Coleman (Omari), Pipeline, American Stage
Enoch King (Junior), Between Riverside and Crazy, American Stage
Josh Odsess-Rubin (Arthur de Bourgh), Miss Bennet: Christmas at Pemberley, American Stage
*L. Peter Callender (Walter Pops Washington), Between Riverside and Crazy, American Stage
Spencer Meyers, The Complete Works of William Shakespeare (Abridged) [Revised], Jobsite Theater

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A LEAD ACTOR IN A MUSICAL

*Christopher Nazarian (Leporello), Don Giovanni, St. Pete Opera
Jim Sorensen (Sam Carmichael), Mamma Mia!, American Stage
Larry Alexander (Harry Bright), Mamma Mia!, American Stage
Michael Ursua (Hucklebee), The Fantasticks, freeFall Theatre
Paul Helm (Bellomy), The Fantasticks, freeFall Theatre
Samuel Hall (Nadir), Pearl Fishers, Opera Tampa
SeungHyeon Baek (Gianni Schicchi), Suor Angelica/Gianni Schicchi, St Pete Opera

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A PLAY

Alicia Thomas (Ernestine), Crumbs from the Table of Joy, freeFall Theatre
Amy Resnick (Robyn), The Roommate, American Stage
Brick (Verndette), Dixie Swim Club, Early Bird Dinner Theatre
Emily Belvo (Hedda), Hedda, Jobsite Theater
Georgia Mallory Guy (Marianne), Constellations, Jobsite Theater
Janis Stevens (Mary Tyrone), Long Day’s Journey Into Night, American Stage
*Jenny Lester (Mary Bennet), Miss Bennet: Christmas at Pemberley, American Stage

OUTSTANDING PERFORMANCE BY A LEAD ACTRESS IN A MUSICAL

*Adrianne Hick (Adult Allison), Fun Home, American Stage
Becca McCoy (Rosie), Mamma Mia!, American Stage
Chelsea Lehnea (Donna Anna), Don Giovanni, St. Pete Opera
Grace Choi (Luisa), The Fantasticks, freeFall Theatre
Jennifer Byrne (Tanya), Mamma Mia!, American Stage
Roxanne Fay (Henry), The Fantasticks, freeFall Theatre

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN (UNDER $500K)

Cody Bashum, The Revolutionists, Stageworks Theatre
Devan Kelty, These Shining Lives, Powerstories Theatre
Jayce Bertucelli, Stupid Fucking Bird, Tampa Rep
Jo Averill-Snell, Constellations, Jobsite Theater
*Jo Averill-Snell, Hedda, Jobsite Theater
Joseph P Oshry, The Mousetrap, Stageworks Theatre

OUTSTANDING LIGHTING DESIGN (OVER $500K)

Joseph P Oshry, Miss Bennet: Christmas at Pemberley, American Stage
Keith Arsenault, Don Giovanni, St. Pete Opera
*Phillip Franck, Long Day’s Journey Into Night, American Stage
Ryan E. Finzelber, Between Riverside and Crazy, American Stage
Tom Hansen, Perfect Arrangement, freeFall Theatre
Tom Hansen, The Fantasticks, freeFall Theatre

OUTSTANDING MUSIC DIRECTION

*Jeremy Silverman, Fun Home, American Stage
Mark Sforzini, Don Giovanni, St. Pete Opera
Mark Sforzini, Kiss Me Kate, St. Pete Opera
Mark Sforzini, Suor Angelica/Gianni Schicchi, St. Pete Opera
Matty Collonna, The Winter Wonderettes, Stageworks Theatre
Michael Raabe, Pippin, freeFall Theatre
Michael Raabe, The Fantasticks, freeFall Theatre
Steve McColley, Four Guys Named Jose And Una Mujer Named Maria, Stageworks Theatre

OUTSTANDING PRODUCTION OF A MUSICAL

Four Guys Named Jose And Una Mujer Named Maria, Stageworks Theatre
*Fun Home, American Stage
Mamma Mia!, American Stage
Pippin, freeFall Theatre
Suor Angelica/Gianni Schicchi, St. Pete Opera
The Fantasticks, freeFall Theatre

OUTSTANDING PRODUCTION OF A PLAY

Between Riverside and Crazy, American Stage
Buyer & Cellar, freeFall Theatre
Constellations, Jobsite Theater
Hedda, Jobsite Theater
Long Day’s Journey Into Night, American Stage
*Miss Bennet: Christmas at Pemberley, American Stage
Perfect Arrangement, freeFall Theatre

OUTSTANDING SET DESIGN (UNDER $500K)

Brian Smallheer, Constellations, Jobsite Theater
Devan Kelty, These Shining Lives, Powerstories Theatre
Frank Chavez, Four Guys Named Jose And Una Mujer Named Maria, Stageworks Theatre
*Frank Chavez, The Revolutionists, Stageworks Theatre
Jeannine Borzello, Columbinus, Innovocative Theatre
Nic Roland, Run for your Wife, Early Bird Dinner Theatre
Scott Cooper, The Mousetrap, Stageworks Theatre

OUTSTANDING SOUND DESIGN (UNDER $500K)

David Jenkins, Constellations, Jobsite Theater
*Karla Hartley, The Revolutionists, Stageworks Theatre
Rachel Tew, These Shining Lives, Powerstories Theatre
Staci Sabarsky, Columbinus, Innovocative Theatre

OUTSTANDING SOUND DESIGN (OVER $500K)

Benjamin T. Ismail, Between Riverside and Crazy, American Stage
*Benjamin T. Ismail, Miss Bennet: Christmas at Pemberley, American Stage
Eric Davis, Buyer & Cellar, freeFall Theatre
Rachel Harrison, Long Day’s Journey Into Night, American Stage
Rachel Harrison, Pipeline, American Stage

*Denotes the 2019 recipient

Weekly E-News

Share this Page

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin